fbpx
0

Herkes az ya da çok pürüzsüz mükemmel bir cilde sahip olmak ister. Hastalarımızı en çok endişelendiren problemlerden biri de genişlemiş gözeneklerdir. Gözeneklerimizin boyutu aslında temel olarak genetik kodlarımızla belirlenmiş bir özelliktir, tamamen gözenekleri ortadan kaldırmak mümkün olmasa da gözeneklerimizin boyutunu küçültüp görünüşlerini gizlemeye yardımcı olabilecek ürünler ve tedaviler mevcuttur.

Yaşlanan cilt elastikiyetini kaybeder ve gözenekleri belli bir boyutta tutan, çevresindeki bağ dokusu azalmaya, gevşemeye başlar. Gözenek genişler ve sonuç olarak gözenek boyutu artar, bebek gibi pürüssüz bir cilde sahip olma hayalimiz maalesef her geçen gün biraz daha azalır. Gözeneklerimizin genişlemesinin bir başka nedeni de ölü hücrelerin gözenek duvarlarında birikmesidir. Bu, akne problemi veya gözenek içinde sıkışan hücrelerden kaynaklanabilir.

Gözenekleriniz için ne yapabilirsiniz? 

Cildinizi mutlaka günlük olarak temizlemeli ve ölü hücreleri cilt yüzeyinden nazikçe temizleyen maddeler kullanmalısınız.

Günlük hayatta “non-komedojenik” nemlendirici ve güneş koruyucuları tercih etmelisiniz. 

Eksfoliatör adını verdiğimiz ölü hücreleri uzaklaştırmaya yardımcı etken maddeleri kullanabilirsiniz. Örneğin salisilik asit gözeneklerdeki ölü hücreleri ve yağ artıklarını eriterek yok eden bir beta hidroksi asittir.  Glikolik asit ise cilt yüzeyinde mikrofolyasyon (pul pul soyulma) yaparak ölü dokuların soyularak daha taze canlı, su tutma kapasitesi yüksek dokuların ortaya çıkmasını sağlar. Mandelik asit ise hassas ciltlerde de kullanılabilen bir eksfoliatördür. 

Retinoidler yani A vitamini türevi etken maddeler hücre yenilenmesini uyarır, sebum dengelenmesine yardımcı olur ve cildi hafifçe soyarak ölü hücrelerden arındırır.

Haftada 1-2 kez uygulanabilen kil maskeleri özellikle yağlı ciltlerde, parlama ve yağlı görünüme neden olan sebum fazlasını hapsederek, gözeneklerin temizlenmesine ve  mat görünüm sağlamaya yardımcı olur

Cildimizdeki ölü hücreleri parçalayan yapışkan şeritler kullanan ve cildi çok sık ovalayıp temizleyen ürünler gibi sert ürünleri kullanmaktan kaçının. 

Alternatif Gözenek Tedavisi

Bu önerilere rağmen devam eden geniş gözeneklerin tedavisinde dermatoloğunuz bazı klinik uygulamalar önerebilir. 

Muayene randevusu oluşturmak ve merak ettiklerinizi danışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL