fbpx
sinek ısırığı
0

Yaz aylarında artan sivrisinek ısırığı vakalarının pek çoğu evde tedavi edilebilir. Daha karmaşık ve şiddetli durumlar içinse bir sağlık profesyoneline başvurmak gerekebilir. 

Sivrisinek Neden Isırır?

Dişi sivrisineklerin üreme döngüsünü tamamlayabilmesi için kan emmesi gereklidir. Bu nedenle insan ve hayvanları ısırırlar. 

Sivrisinek Isırığı Neden Kaşınır?

Sivrisinek kan emmek için özel bir ağız parçası ile cildi deler ve beslenirken aynı zamanda sivrisineğin tükürük salgısı deriye ulaşır. Vücut ısırık bölgesinde bu tükürüğe karşı tepki verir ve bu yangısal tepki kızarıklık, şişlik ve kaşıntıya yol açar. 

Neden Sivrisinekler Bazı Kişileri Isırır Bazılarını Isırmaz?

Aslında bazı insanlar ısırıklara yalnızca hafif bir tepki gösterir ve bazen fark edilmez. Diğer insanlar, özellikle de duyarlı hassas kişilerde bu tepki daha güçlüdür. Bu tepki geniş bir alanı kaplayan kaşıntılı, ağrılı, kızarık şişlikler olarak görülebilir. 

Sivrisinek Isırığı Nasıl Görülür?

Isırmadan kısa bir süre sonra kabarıklık ve kızarıklık ortaya çıkar, bir ya da birkaç gün sonra bu kızarıklık daha sert bir şişliğe dönüşebilir. Minik su toplayan yaralar ya da şişliğin ortasında noktasal kabuklar izlenebilir. Bazı durumlarda morumsu – kahverengimsi kabarıklıklar oluşabilir. 

Şiddetli Sivrisinek Isırığı Reaksiyonlarında Neler Görülür?

Çocuklarda, daha önce ısırılmadıkları bir sivrisinek tipine maruz kalan erişkinlerde ve bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilerde şiddetli reaksiyonlar görülebilir. Bu durumlarda;

 • Ateş 
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Genişlemiş lenf bezleri
 • Çok geniş alanı kaplayan şişlikler izlenebilir.

Sivrisinek Isırığı Tedavisinde Neler Yapılmalıdır?

 1. Isırılan bölge sabun ve su ile yıkanmalıdır.
 2. Şişlik ve kaşıntı olan bölgeye 10-15 dakika soğuk uygulanabilir, ara ara tekrarlanabilir.
 3. Reçetesiz alınabilen anti-histaminik ve kaşıntı önleyici jel ve losyonlar, (mepiramin maleat ya da krotamiton gibi) sürülebilir.
 4. Bir çorba kaşığı karbonat ve su ile hazırlanan macun kıvamındaki karışım, sivrisinek ısırığı bölgesine uygulanıp, 5-10 dakika beklendikten sonra yıkanabilir. 
 5. Ciltte kontrollü bir ısı artışı sağlayarak sivrisineğin salgıladığı proteinin bozulmasını sağlayan “Bite away” cihazı kullanılabilir. 
 6. Şikayetler devam ediyorsa, enfeksiyon düşündüren akıntı, sıcaklık artışı gibi durumlarda ya da ateş, halsizlik gibi genel durum bozuklukları eşlik ediyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.  Detaylı bilgi için iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL