fbpx
0

Dövme uygulamaları gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Uygulama sonrasında da dövmenin canlı renklerde görünmesini sağlamak da en az dövmenin uygulanma işlemi kadar önemli. Dövmeli cildi sağlıklı ve canlı tutmak için  bazı öneriler:

1- Dövmeli cildiniz kuru hissediyorsa, dövmeye su bazlı bir losyon veya krem ​​uygulayın. Yağlı pomad, merhem, vazelin gibi petrol bazlı ürünler mürekkebin solmasına neden olabilir.

2- Dövmenizi güneşten koruyun. Ultraviyole (UV) ışık bazı dövme mürekkeplerini soldurabilir. Güneşteyken, Güneş Koruma Faktörü (SPF) 30 veya daha fazla olan geniş spektrumlu, suya dayanıklı bir güneş kremi uygulayarak dövmenizi koruyun. Güneş koruyucuyu dışarı çıkmadan 15 dakika önce uygulayın ve en az iki saatte bir yeniden uygulayın.

3- Solaryum yataklarından ve güneş lambalarından uzak durun. Bu cihazlar ayrıca dövmelerdeki mürekkebi soldurabilir ve cilt kanseri riskinizi artırabilir. Bazı insanlarda UV ışığı, dövme mürekkebi ile reaksiyona girerek ağrılı bir cilt reaksiyonuna neden olabilir.

4- Cilt reaksiyonunuz varsa veya dövmeli cildiniz herhangi bir şekilde değişiyorsa, bir dermatoloji uzmanına görünün. Cildiniz bir dövmedeki mürekkebe kötü tepki verebilir. Bu, dövme yaptırdıktan hemen sonra veya yıllar sonra olabilir. Bir değişiklik aynı zamanda cilt hastalığının bir işareti olabilir. Bir dermatolog neler olduğunu teşhis edebilir ve tedavi edebilir.

5- Yeni bir dövme yapmayı düşünürken, bensiz bir cilde yaptırmayı düşünün. Dövme, cilt kanserinin en erken belirtilerini görmeyi zorlaştırabilir. En ölümcül cilt kanseri türü olan melanom da dahil olmak üzere cilt kanseri erken yakalandığında yüksek oranda tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL