fbpx
0

Yağlı cilt gözenekleri tıkayabilir ve sivilcelerin artmasına neden olabilir, ancak yağlı cildin de birçok faydası vardır. Yağ cildin korunmasına yardımcı olur ve yağlı cilde sahip kişiler daha kalın cilde ve daha az kırışıklığa sahip olma eğilimindedir. Asıl püf nokta, çok fazla yağa sahip bir cilt ile cildin doğal nemini korumak arasındaki dengeyi sağlamaktır.

Yağlı cildi kontrol etmeye yardımcı olmak için şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

1- Yüzünüzü her sabah, akşam ve egzersizden sonra yıkayın. Yıkarken cildinizi ovma  isteğine karşı koyun. Ovma cildinizi tahriş eder ve bu da daha kötü görünmesine neden olabilir.

2- “Yağsız” ve “komedojenik olmayan” etiketli cilt bakım ürünlerini SEÇİN. Bu; temizleyiciler, nemlendiriciler ve makyaj malzemeleri de dahil olmak üzere bu etiketlere sahip ürünlerin gözeneklerinizi tıkamayacağı veya sivilceye neden olmayacağı anlamına gelir.

3- Nazik, köpüren bir yüz yıkama ürünü kullanın. Birçok insan, cildini kurutmak için yağlı ciltler için güçlü bir yüz yıkama ürünü kullanmaları gerektiğine inanır. Bununla birlikte, çok sert bir yüz yıkamaürünü kullanmak cildinizi tahriş edebilir ve yağ üretiminin artışını tetikleyebilir. Bunun yerine, hafif, nazik bir yüz yıkama ürünü arayın.

4- Yağ bazlı veya alkol bazlı temizleyiciler KULLANMAYIN. Bunlar cildinizi tahriş edebilir.

5- Günlük nemlendirici uygulayın. Yağlı bir cilde sahip olsanız da cildinizi nemli tutmak için nemlendirici uygulamak yine de önemlidir. Zamandan tasarruf etmek ve cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için, 30 veya daha yüksek SPF’li geniş spektrumlu bir güneş koruyucu içeren bir nemlendirici arayın.

6- Açık havada güneş kremi sürün. Güneş kremi, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve hatta cilt kanserine yol açabilecek güneş hasarını önlemeye yardımcı olur. Akne oluşumunu önlemek için çinko oksit ve titanyum dioksit içeren güneş kremleri arayın ve koku veya yağ içeren güneş kremleri kullanmayın.

7- Yağsız, su bazlı makyajı SEÇİN.

8- Makyajınızla uyumayın. Uyumadan önce daima tüm makyajı çıkarın.

9- Gün içerisinde  kurutma kağıtları kullanabilirsiniz. Kağıdı yüzünüze hafifçe bastırın ve yağı emmesi için birkaç saniye bekletin. Kağıdı yüzünüze sürmeyin, bu yağın diğer bölgelere yayılmasına neden olur.

10- Gün boyunca yüzünüze dokunmayın. Yüzünüze dokunmak cazip gelse de, bunu yapmak kiri, yağı ve bakterileri ellerinizden yüzünüze yayabilir. Yüzünüzü sadece temizlerken, nemlendirirken veya güneş kremi veya makyaj yaparken dokunun ve önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun.

Her insanın cildi farklıdır ve cilt bakımında “herkese uyan tek bir formül” yaklaşımı yoktur. Cildinizin ürettiği yağ miktarından endişe ediyorsanız veya siyah nokta veya sivilce ile mücadele ediyorsanız, dermatoloğunuzdan randevu alabilirsiniz. Muayene randevusu oluşturmak ve merak ettiklerinizi danışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL