fbpx
0

Birbirine yapıca biraz benzeyen ve dilimizde “ Ben” olarak ifade ettiğimiz “Nevüs” – “Seboreik Keratoz” ve “Polip”ler aslında birbirlerinden oldukça farklı yapılar. 

Nevüsler: vücudun herhangi bir yerinde oluşabilen hücre kümeleridir, farklı şekil – büyüklük ve renklerde olabilir, genellikle kahverengi – siyah ya da cilt rengindedir

Seboreik Keratozlar, siğile benzeyen, genellikle kahverengi, cilde yapışık gibi görünen oluşumlardır. 

Polipler ya da halk arasında bilinen adıyla et benleri, genellikle boyun, koltuk altı gibi sürtünmenin yoğun olduğu bölgelerde görülen, deri rengi, küçük cilt uzantılarıdır. 

Bunların alınması, evde kendi kendinize yapabileceğiniz tedaviler değildir ve denenmesi çok sakıncalıdır. 

Bu lezyonların tedavisi için onay almış bir ilaç ya da kozmetik / bitkisel bir ürün yok. Ancak bunu iddia eden çok tehlikeli krem, jel, solüsyon ya da bantlar satılıyor ve çoğu salisilik asit veya yüksek konsantrasyonda asitler içeriyor – içerik listesinde yazmasa ya da doğal/organik/bitkisel oldukları iddia edilse bile. 

Nevüslerin çoğu – keratozlar ve et benleri iyi huylu oluşumlardır ancak bazen deri kanserleri de çok benzer görünümlerde olabilir. 

 Özellikle, bir deri kanseri tipi olan melanom, erken tespit edilemediğinde çok tehlikelidir. 

İşte maalesef en büyük risk de burada başlıyor. 

Evde yapılan – ya da dermatolog olmayan kişilerce çeşitli cihazlar ile yapılan yakma işlemleri, farkına varılmadan bir “melanom” a uygulanabilir ve görünümünün değişmesi tanı koyulmasını geciktirebilir. Tamamen alınmadığında cilt kanserleri büyüme ve vücudun farklı bölgelerine yayılım gösterebilir ve bu uygulamalar benleri tamamen ortadan kaldıramaz, yalnızca bir kısmını yok eder. 

Şanslıysanız ve işlem yapılan ben bir deri kanseri değilse bile; yüksek asit içerikli bu ürünler cildinizde kalıcı hasara, yara izlerine, renk değişikliklerine ve enfeksiyonlara yol açabilir. 

Bazı durumlarda sonuç, başlangıçta sizi rahatsız eden görünümden daha dikkat çekici ve rahatsız edici olabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL