fbpx
0

Sivilcenizi sabırla tedavi ediyor, ancak yine de yeni ataklar mı görüyorsunuz? Cilt bakım rutininiz suçlu olabilir.

Burada sivilceleri kötüleştirebilecek 10 cilt bakım alışkanlığını ve bu alışkanlıkları değiştirmenize yardımcı olacak ipuçlarını bulacaksınız:

Akneyi kontrol altına almak için durdurulması gereken 10 kötü alışkanlık:

1-Her hafta yeni bir sivilce tedavisi denemek.

Bu yaklaşım cildinizi tahriş edebilir ve bu da cilt bariyerini bozarak yeni sivilcelere neden olabilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Akne tedavisinin etkilerini görebilmek için ona zaman tanıyın. Bir ürünün etkinliğini değerlendirmek için ortalama 6 ila 8 hafta boyunca kullanmanız gereklidir. Evet, iyileşmeyi görmek bu kadar uzun sürüyor. Bu sürenin sonunda hala herhangi bir gelişme görmüyorsanız, başka bir ürün deneyebilirsiniz. Tam temizleme genellikle 3 ila 4 ay sürer.

2- Sivilce ilaçlarını sadece sivilcelerin üzerine sürmek.

Sadece görüneni tedavi etmek mantıklı görünebilir, ancak bu yaklaşım yeni aknelerin önlenmesinde başarısız olur.

Bunun yerine ne yapılmalı: Yeni sivilceleri önlemek için akneye meyilli cilt bölgelerine ince bir tabaka akne ilacı sürün. Örneğin, alnınızda, burnunuzda ve çenenizde sivilce çıkma eğilimindeyseniz, sivilce tedavisini yüzünüzün tüm bu bölgelerine eşit bir şekilde uygulamalısınız.

3-Akneye neden olabilecek makyaj, cilt bakım ürünleri ve saç bakım ürünleri kullanmak.

Pek çok cilt ve saç bakım ürünüyle birlikte bazı makyaj malzemeleri, akne oluşumuna neden olabilecek yağ veya başka maddeler içerir. Bunları kullanmaya devam ederseniz, yeni sivilceleri görmeye devam edebilirsiniz.

Bunun yerine ne yapmalı: Yalnızca “komedojenik olmayan” veya “gözenekleri tıkamayan” olarak etiketlenmiş makyaj, güneş kremi, cilt ve saç bakım ürünleri kullanın. Bu ürünler çoğu insanda sivilcelere neden olmaz.

4- Makyajı ürünleri, makyaj fırçalarını veya makyaj aplikatörlerini paylaşmak.

Sadece komedojenik olmayan ürünler kullansanız bile, makyaj ürünlerini paylaşmak sivilcelere neden olabilir. Sivilce bulaşıcı değildir, ancak makyaj, makyaj fırçaları veya aplikatörleri paylaştığınız zaman, diğer insanların cildindeki sivilceye neden olan bakteri, yağ ve ölü deri hücreleri makyajınıza bulaşabilir. O makyajı kullandığınızda bakteri, yağ ve ölü deri hücrelerini cildinize aktarabilirsiniz. Bunlar gözeneklerinizi tıkayarak sivilcelere neden olabilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Makyajınızı, makyaj fırçalarınızı ve makyaj aplikatörlerinizi kullanan tek kişi olduğunuzdan emin olun.

5- Makyajla uyumak

Komedojenik olmayan makyaj ürünleriyle bile olsa makyajla uyursanız sivilceye neden olabilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Yatmadan önce makyajınızı çıkarın. İstisna yok. Yüzünüzü yıkamak için çok yorgunsanız, makyaj temizleme havlusu kullanın. Sadece komedojenik olmayan bir havlu olduğundan emin olun ve alışkanlık haline getirmeyin, hiç bir makyaj temizleme havlusu yıkamanın yerini alamaz.

6- Gün boyunca sık sık yüz yıkamak.

Yüzünüzü günde birkaç kez yıkamak cildinizi daha fazla tahriş ederek cilt bariyerinizi bozar ve daha fazla sivilceye neden olabilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Yüzünüzü günde iki kez yıkayın – uyandığınızda ve yatmadan önce. Ayrıca sizi terleten bir aktiviteyi bitirdiğinizde de yüzünüzü yıkalısınız.

7-Cildinizi kurutmak

Akneli cilt genellikle yağlıdır, bu nedenle yüzünüz kuruyana kadar kurutucu akne tedavisi uygulamak isteyebilirsiniz. Yapmayın! Kuru cilt tahriş olmuş cilttir. Cildinizi her tahriş ettiğinizde,  akne  riskiniz artar.

Bunun yerine ne yapmalı: Belirtildiği şekilde akne tedavilerini kullanın. Cildiniz kuru hissediyorsa, akneye meyilli ciltler için yapılmış bir nemlendirici uygulayın. Nemlendicinizi yüzünüzü her yıkadıktan sonra günde iki kez uygulamalısınız.

Ayrıca kurutucu etken maddeler,  alkollü etken maddeler kullanmaktan ve ovalama alışkanlığından kaçınmalısınız.

8-Cildinizi temizlerken ovalamak, sürtmek, keselemek.

Sivilcelerden kurtulmak için cildinizi sertçe temizlemek isteyebilirsiniz. Yapmayın! Ovma ve sürtme cildinizi tahriş ederek sivilcelerin alevlenmesine neden olabilir.

Bunun yerine ne yapılmalı: Yüzünüzü ve cildinizi yıkarken nazik olun. Hafif, komedojenik olmayan bir temizleyici kullanın. Temizleyiciyi parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle hafifçe uygulayın. Sadece parmaklarınızı kullanarak ılık suyla nazikçe durulayın. Ardından cildinizi temiz bir havluyla kurulayın.

9-Egzersiz sırasında ciltteki teri sertçe ovalamak.

Teri havlu ile kabaca ovalama cildinizi tahriş edebilir ve bu da sivilcelere neden olabilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Egzersiz yaparken, cildinizdeki teri  temiz bir havlu ile nazikçe kurulayın.

10-Sivilceleri patlatmak veya sıkmak.

Sivilceleri patlattığınızda veya sıktığınızda, muhtemelen içeriğinin bir kısmını (örneğin, irin, ölü deri hücreleri veya bakterileri) cildinizin daha derinlerine itersiniz. Bu olduğunda, iltihabı arttırırsınız. Bu, daha belirgin sivilcelere ve bazen yara izi ve ağrıya neden olabilir.

Bunun yerine ne yapmalı: Sivilceleri patlatma veya sıkma eğilimine karşı koyun. Sivilcenizi sivilce ilacı ile tedavi etmek istiyorsunuz. Derin veya ağrılı sivilceleriniz varsa, sivilcelerinizin tedavisi için bir dermatoloğunuza başvurmanız gerekir.

Bir dermatolog ne zaman görülmeli?

Birçok kişi bu cilt bakımı ipuçlarını takip ederek ve reçetesiz satın alabilecekleri sivilce tedavisini kullanarak sivilcelerini kontrol edebilir. Bu ipuçlarına çalışma şansı verdikten sonra sivilce görmeye devam ederseniz, dermatoloğunuz size yardımcı olabilir. Bazı insanlar reçeteli akne tedavisine ihtiyaç duyar. 

Siz de akne problemi yaşıyorsanız ve tedavi ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, muayene  randevusu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL