fbpx
0

Sivilceleri kontrol altına almaya yardımcı olabilecek 10 temel cilt bakım alışkanlığı:

Sivilcenizi sabırla tedavi ediyor, ancak yine de yeni çıkan sivilceleri görüyorsanız cilt bakım rutininizde bazı yanlışlar olabilir. İşte akne tedavinizden en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacak 10 temel cilt bakım alışkanlığı:

1- Günde iki kez ve terledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Özellikle şapka veya kask takarken terleme akneyi daha da kötüleştirebilir, bu nedenle cildinizi terledikten sonra mümkün olan en kısa sürede yıkayın.

2-Nazik, aşındırıcı olmayan bir temizleyici uygulamak için parmak uçlarınızı kullanın. El bezi, file sünger veya başka bir şey kullanmak cildi tahriş edebilir.

3-Cildinize karşı kibar  olun. Alkolsüz, nazik ürünleri tercih edin. Sıkılaştırıcılar, tonikler veya eksfolyantlar içeren,  cildinizi tahriş edebilecek ürünler kullanmayın. Kuru, kırmızı cilt aknenin daha kötü görünmesine neden olur

4-Cildinizi ovmak, sürtmek, kaşımak, sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Cildinizi ovma eğiliminden kaçının.

5-Ilık suyla durulayın

6- Saçlarınızı düzenli olarak şampuanlayın. Yağlı saçlarınız varsa, her gün şampuanlayın.

7-Cildinizin kendimi  iyileştirmesine izin verin. Sivilcenizi koparır, patlatır veya sıkarsanız, cildinizin yenilenmesi ve iyileşmesi daha uzun sürer ve sivilce izleri alma riskiniz artar.

8-Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Gün boyunca cildinize dokunmak alevlenmelere neden olabilir.

9-Güneşten ve solaryumdan uzak durun. Bronzlaşmak cildinize zarar verir. Ayrıca bazı akne ilaçları cildi hem güneşe hem de kapalı bronzlaşma cihazlarından gelen ultraviyole (UV) ışıklarına karşı çok hassas hale getirir.

Solaryum  kullanmak, en ölümcül cilt kanseri türü olan melanom riskinizi %75 oranında artırır.

Şu durumlarda dermatoloğunuza danışmalısınız:

  • Sivilceniz sizi utandırıyor veya depresif duygu durum değişikliklerine neden oluyorsa
    Denediğiniz ürünler işe yaramıyorsa
    Sivilceniz yara izi bırakıyor veya cildinizde koyu renk değişikliklerine neden oluyorsa

Bugün, hemen hemen her akne vakası başarıyla tedavi edilebilir. Dermatologlar, mevcut sivilceleri tedavi etmeye, yeni sivilceleri önlemeye ve yara izi geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Cildinizin bakımıyla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, dermatoloğunuzdan randevu almalısınız. Muayene randevusu oluşturmak ve merak ettiklerinizi danışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL