fbpx
0

Halk arasında Akıllı Dolgu olarak bilinen Policaprolactone (PCL) içerikli bir dolgu olan Ellanse’yi duymuş olabilirsiniz. Akıllı Dolgu’lar son zamanlarda sıklıkla tercih edilen yaşlanma karşıtı tedavi yönlemlerinden birisidir.Enjekte edilebilir bir dolgu maddesi olan Akıllı Dolgu’ların hyalüronik asit içerikli ya da dolgu maddelerinden önemli farklılıkları mevcuttur.  Her ikisi de mükemmel tedaviler olmakla birlikte en iyi seçim ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. 

Size uygun olup olmadığına karar verebilmeniz için Ellansé hakkında elimden geldiğince bu farkları açıklayacağım.

Ellansé Akıllı Dolgu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ellansé, hyaluronik asit içermeyen bir dolgu maddesidir. Cildin yaşlanmasına bağlı olarak kaybolan hacmi  yerine koyarken yüzü hafifçe kaldırmak, şekillendirmek ve eski haline getirmek için cilde enjekte edilir. Temel bileşeni, biyolojik olarak emilebilen yumuşak bir tıbbi polimer olan Poli-Kaprolakton (PCL) mikroküreleridir. PCL, karboksimetilselülozdan (CMC) yapılmış bir jel taşıyıcı içinde süspanse edilir.

Ellansé cilde enjekte edildiğinde 2 aşamalı bir işlemle cilt yaşlanmasını tersine çevirir:

CMC jeli anında kaldırma ve şekillendirme sonuçları verir. Bununla birlikte, jelin etkisi sadece yaklaşık 12 hafta sürer.

Aynı zamanda, PCL mikroküreleri cildinizi kolajen üretmesi için uyarmaya başlar. Kollajen uyarımı, nihai sonucu vermek için 12 haftada zirve yapar.

Jel özellikleri nedeniyle kaldıran hyaluronik asit dolgu maddelerinin aksine, Ellanse vücudunuzu kolajen üretmesi için uyararak çalışır. Sonuçlar 2 – 4 yıl sürer.

Ellansé Akıllı Dolgu  Neden Diğer Dermal Dolgu Maddelerinden Daha Uzun Süre Kalıcıdır?

Ellansé, diğer dolgu maddelerinden farklı şekilde bozunan mikro kürelerden yapılmıştır. Ellansé vücudunuza girdiğinde, moleküllerin aşamalı olarak çözüldüğü bir “emilme” sürecinden geçer. Mikroküreler, neredeyse tüm moleküller çözünene kadar orijinal hacimlerini korurlar.

Uzun ömür, küreleri oluşturan moleküllerin sayısına bağlıdır. Ne kadar çok molekül varsa, sonuç o kadar uzun sürer.

Akıllı Dolgular ile Hangi Bölgeler Tedavi Edilebilir?

Ellansé şaşırtıcı derecede çok yönlüdür. Ellansé, hyaluronik asit (HA) dolgu maddelerinin tedavi edebildiği çoğu alanı tedavi etmek için kullanılabilir:

Şakak Bölgesi

Yanaklar

Nazolabial Kıvrımlar

Alt Yüz, Marionette Çizgileri

Çene

Çene hattı çizgisi

Eller

Boyun 

Bu bölgeler Akıllı Dolgu ile tedavi edilebilen bölgeler arasındadır.

Ellansé ve  Hyaluronik Asit Dolgu Maddeleri

Bence hem Ellansé hem diğer Hyaluronik Asit (HA) dolgu maddeleri mükemmel sonuçlar veriyor.

Ellansé’nin HA dolgu maddelerine göre avantajları:

Ellansé, çoğu HA dolgu maddesinden daha uzun ömürlüdür

Ellansé uzun vadede daha uygun maliyetlidir

Ellansé, nadiren de olsa HA dolgu maddelerinde meydana gelebilecek gecikmiş aşırı duyarlılık reaksiyonlarına (granülom oluşumu veya sertleşmiş yumru oluşumu) neden olmaz.

Ellansé kendi kolajen üretiminizle çalıştığı için yer değiştirmez. (HA dolgu maddeleri nadir durumlarda yer değiştirebili)

Ellansé zamanla hacmini daha iyi korur.

HA dolgu maddelerinin Ellansé’ye göre avantajları şunları içerir:

HA dolgu maddelerinin bir panzehiri vardır – bir sorun ortaya çıktığında çözülebilirler. Böylece hem minör (topaklanma gibi) hem de majör komplikasyonlar (örn. nekroz) daha kolay tedavi edilebilir.

HA dolgu maddeleri cilde daha nemli bir görünüm verir. Bu nedenle, cilt dokusunu iyileştirmek için Skinboosters olarak da kullanılırlar.

HA dolgu maddeleri, göz altı alanı gibi çok hassas alanlarda ince ayar yapmak için daha iyidir.

HA dolgu maddeleri daha ucuzdur.

Aniden ameliyat olmaya karar verirseniz (örneğin burun ameliyatı öncesi) HA dolgu maddeleri çözülebilir. Ellansé çözülemez ve birkaç yıl içinde emilene kadar beklemeniz gerekecektir.

Ellansé Akıllı Dolgu’nun Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Ellansé çok güvenlidir ve yan etkilerin çoğu enjeksiyonla ilgilidir – hafif şişlik, morarma ve ağrı. Bunlar geçicidir ve hiçbir sorun olmadan çözülecektir.

Ellansé’nin ciddi yan etkileri diğer enjekte edilebilir dolgu maddelerine benzer – nekroz (cildin ölümü) ve körlük. Bunlar son derece nadirdir ve iyi bir doktor tekniği ile en aza indirilebilir.

Ellansé çözülemez olduğundan, herhangi bir fazla dolum kolayca giderilemez – bu nedenle, işlemin sizin için yapılması için yeterli deneyime sahip ve güvendiğiniz bir doktor bulmak daha da önemlidir.

Ellansé Akıllı Dolgu’ya Uygun Olduğumu Nasıl Anlarım?

Gördüğünüz gibi Akıllı Dolgu’lar birçok yönden diğer dolgu maddelerinden farklıdır. Sizin için en iyi dolgu maddesine karar vermek, yukarıda ayrıntıları verilen ve doktorunuzla derinlemesine görüşmeniz gereken birkaç faktöre bağlıdır.

Ellansé ayrıca diğer hyalüronik asit dolgulardan daha pahalıdır, ancak uzun vadede, uzun ömürlü olması nedeniyle maliyet tasarrufunun keyfine varacaksınız.

Tedavinizin sonucu, doktorunuzun deneyimi, estetik beğenisi, cilt yapınız, tedavi uyum seviyeniz ve tabii ki bütçeniz dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. 

Tüm bunlar değerlendirildikten sonra sonra hekiminiz size en uygun dolguyu önerebilir ve en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL