fbpx
0

Kaşıntı Nedenleri

Kaşıntılı cildin birçok nedeni vardır. Egzama, zona, kurdeşen veya sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığının sonucu olabilir veya uyuz, bit, mantar gibi bulaşıcı bir hastalığın belirtisi olabilir.

Kaşıntı İle Başa Çıkma Yöntemleri

Kaşıntılı cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için şunları uygulayabilirsiniz:

Kaşınan cilde soğuk, ıslak bir bez veya jel paketi uygulayın. Bunu yaklaşık 5 ila 10 dakika veya kaşıntı geçene kadar yapın.

Cildinizi nemlendirin. Daima katkı maddesi, koku ve parfüm içermeyen bir nemlendirici seçin.

Mentol veya kalamin gibi serinletici maddeleri uygulayabilirsiniz. Bu serinletici etkiyi elde etmek için nemlendiricinizi buzdolabına da yerleştirebilirsiniz.

Cildinizi tedavi ederken, cildinizi daha fazla tahriş edeceğinden ve cilt enfeksiyonu riskinizi artırabileceğinden kaşımaktan kaçının. Cildinizin kaşınmasını önlemeye yardımcı olacak adımlar atmak da iyi bir fikirdir.

Kaşıntıyı Önlemek için Öneriler

Kaşıntıyı önlemeye yardımcı olmak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

Ilık su ile banyo yapın. Banyonuzu veya duşunuzu sadece 10 dakika ile sınırlamaya çalışın.

Tahrişi en aza indirmek için her zaman “kokusuz” losyonlar, sabunlar ve deterjanlar kullanın. Cildinizi tahriş edebilecek kimyasallara sahip olabileceğinden, “kokusuz” etiketli ürünlere karşı da dikkatli olun.

Dermatoloğunuz tarafından aksi belirtilmediyse, nemlendirmeden önce ilaçları uygulayın. Ardından, nemlendiricinizi, ilaçla tedavi edilen alanlar da dahil olmak üzere cildinizin tüm bölgelerine uygulayın.

Bol, pamuklu giysiler giyin. Yün ve diğer sert hissi veren kumaşlar cildinizi tahriş ederek yoğun kaşıntıya neden olabilir.

Aşırı sıcaklık değişikliklerinden kaçının. Evinizde nispeten serin, nötr nemli bir ortam sağlayın. Kuru cilt ve egzamaya yatkınsanız, kış aylarında nemlendirici kullanın.

Stres kaşıntınızı daha da kötüleştirebileceğinden stresi azaltın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL