fbpx
30-lu-yaslarda-cilt-bakimi
0

Son on yılın yarattığı stres ve koşuşturma ciltte ince çizgiler şeklinde ortaya çıkmaya başlar. Hücre yenilenmesini sağlayan hormonların etkisinin azalması ve metabolizmanın yavaşlaması ile 30’lu yaşlarda cilt bakımınıza biraz kafa yormanız gerekebilir. Birkaç küçük alışkanlık ile cildinizde gözle görünür bir fark oluşturabilirsiniz.

⁃ Cildin kendisini koruması ve nefes alabilmesi için cilt temizliği aşaması önem taşıyor. 

Cildinizi makyaj yapmadığınız günlerde dahi sabah ve akşam cilt tipinize uygun bir ürünle nazikçe ve yormadan temizleyin.

⁃ Yaşlanma etkilerine karşı bir A vitamini türevini (retinol/retinaldehid/retinoik asit) cilt rutininize cildinizi yormayacak ve dikkatli bir şekilde ekleyin. A vitamini türevleri cilt hasarını azaltır, yeni kolajen üretimini uyararak cildi sıkılaştırır, cilt elastikiyetini arttırır, ince kırışıklıkları önler, hücre yenilenmesini uyararak cildi koruma altına alır. Dermatoloji uzmanınız cilt tipinize uygun form ve konsantrasyonda A vitaminini seçmenize yardımcı olacaktır. 

⁃ Sabah ve gece rutinlerinizi değiştirin. Sabahları daha hafif cildi yormayan ürünler; gece ise daha yoğun ve cildi tamir eden nemlendiricileri tercih edin.

⁃ Boyun ve dekolte bölgesinde zamanla meydana gelen kırışıklık ve sarkmalara karşı önleminizi alın.

⁃ Gündüzleri SPF, geceleri ise yaşlanma belirtilerine karşı kırışıklık giderici ya da aydınlatıcı etkili göz çevresi nemlendiricinizi kullanın.

⁃ Yaz kış güneş kreminizi gün için yenileyerek kullanmayı ihmal etmeyin.

⁃ Cilt bakımı rutininin sürekliliğine önem verin. Uyguladığınız ürün ve aldığınız tedavileri bir maraton gibi düşünün. Bugün uyguladığınız işlem ve tedavilerinin etkilerini yıllar sonra göreceksiniz. 

⁃ Son olarak sağlıklı beslenme ve iyi bir uyku düzeni ile bakımınızın karşılığını tam anlamıyla alın.

Tüm bunlara ek olarak cildin yaş alma bulgularını geciktirmek amacı ile yapılabilecek ek tedaviler için dermatoloji uzmanınıza başvurabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*

RANDEVU AL