fbpx

Halk arasında “vajina beyazlatma”, “genital renk açma”, “vulva beyazlatma” ya da “genital beyazlatma” adı ile tarif edilen bu işlem, vulva, kasıklar ve makat bölgesinde görülebilen ciltteki koyu renk değişikliklerinin tedavisidir. Bu tedavi sırasında vajina bölgesine herhangi bir işlemde bulunulmaz. Ciltte izlenebilen renk koyuluğunun azaltılmasını amaçlar. 

Genital Bölge Kararmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Genital bölge kararmaları muayene sonrasında renk koyulaşmasına neden olabilecek durumlar tespit edilir; altta yatan nedene uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. 

Genital Bölge Kararma Nedenleri Nelerdir?

 • Yaş: Doğal yaşlanma süreçleri ile birlikte genital bölge cildinde de elastikiyet kaybı, kırışıklık ve koyu renk değişiklikleri görülebilmektedir. 
 • Hormonel değişiklikler: Östrojen hormonunun artışı, özellikle gebelik dönemi gibi dönemlerde genital bölgede renk koyulaşmalarına neden olabilir. 
 • Sık traş olma: Sık traş olma sırasında cildin tahriş olması iyileşme sırasında “post inflamatuar hiperpigmentasyon” olarak adlandırılan iltihap sonrası renk koyulaşmalarına neden olabilmektedir.
 • Ağda sonrası gelişen kıl kökü iltihapları: Kıl kökünün koparılarak açık halde kalması bakteriyel florası çok zengin olan genital bölgede “folikülit” adı verilen kıl kökü itihaplarının görülmesini kolaylaştırır. Bu iltihaplı durumun iyileşme sürecinde de özellikle daha koyu tenli kişilerde “post inflamatuar hiperpigmentasyon” gelişebilir.
 • Sürtünme: Yoğun spor, kaşınma, tayt skinny Jean gibi sıkı kıyafetlerin tercih edilmesi, cinsel ilişki gibi ciltte sürtünme hareketinin arttığı durumlar ciltte kalınlaşma ve koyu renk değişikliğine neden olabilmektedir.
 • Sentetik hava almayan iç çamaşırları: Pamuklu iç çamaşırları dışında tercih edilen sentetik iç çamaşırları genital bölgede nemli bir ortam hazırlar. Nemli ortamda kimyasalların çözünürlüğü artabilir, özellikle mantar enfeksiyonları başta olmak üzere enfeksiyonları kolaylaştırabilir, cilt koruyucu bariyerini bozabilir. Bu durumlar koyu renk değişikliğine neden olabilir. 
 • Kokulu ve tahriş edici kozmetik ürünlerin kullanımı: Ciltte egzamaya yol açabilir, bu durum “post inflamatuar hiperpigmentasyon” ya da kaşıntı – sürtünme artışına bağlı koyu renk değişikliğine neden olabilir.
 • İnsülin direnci: Şeker hastalığı ya da insülin direnci bulunan kişilerde “Akantozis Nigrikans” adı verilen, genital bölge ve diğer kıvrım yerlerinde cilt yüzeyinde kadife benzeri kalınlaşma ve koyu renk değişikliği gelişebilir. Özellikle polikistik over sendromu hastalarında insülin direnci gelişme ihtimali artış göstermektedir. Bu nedenler akantozis nigrikans görünümü olan durumlarda gerekli kan tetkikleri değerlendirilmelidir.
 • Obezite: Obezite insülin direncinin yanında sürtünmenin de artışı ile genital bölgede koyu renk değişikliğine neden olabilir.
 • Mantar ve bakteri enfeksiyonları
 • Bazı cilt hastalıkları (liken planus, fiks ilaç erüpsiyonu), bazı iyi huylu deri lezyonları (vulvar melanozis, lentigo, nevüs, seboreik keratoz, anjiom, anjiokeratom vb.) ve deri kanserleri (melanom, vulvar intraepitelyal neoplazi, pigmente bazal hücreli karsinom vb.) genital bölgede koyu renk değişikliğine yol açabilir. 

Genital Beyazlatma Tedavileri Nelerdir?

Genital bölgede bulunan koyu renk değişikliklerinin tedavisinde kliniğimizde sıklıkla 1. Sırada uygulanan

 • Fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisinin yanı sıra;
 • Q-switch NDYAG lazer 
 • Tirozinaz inhibitörleri ve düşük konsantrasyonda alfa, beta ya da poli hidroksiasit içeren ev tedavileri kullanılmaktadır.

Lazerle Genital Beyazlatma Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Genital bölgedeki koyu renk değişikliklerinin lazerle tedavisinde sıklıkla cilt yenilenmesini sağlayan, anti-aging etkili, fraksiyonel ablatif lazerler ön planda tercih edilir.  

Tedavi öncesinde uygulama yapılacak bölgeye anestezi etkili kremler sürülerek bekletilir. Sonrasında uygulama yapılacak bölge lazer ile tedavi edilir. İşlem sonrasında kızarıklık, yanma hissi, ince kabuklanma izlenebilir, bazen su toplamaları görülebilir. 

Lazerle Genital Beyazlatma Tedavisi Ağrılı mıdır?

Lazerle genital beyazlatma tedavisi ağrılı bir işlem değildir, genellikle yalnızca krem anestezisi ya da soğuk uygulama ağrı kontrolü açısından yeterlidir.

Lazerle Genital Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Uygulama sonrası hekiminiz iyileşme döneminde kullanacağınız ilaçları reçete eder.
 • Lazer uygulamasının peeling etkisi ile yaklaşık 2 hafta sonra kabuklar ve cildin üst tabakasındaki ölü dokular uzaklaşır, alttaki canlı doku daha pembe ve sağlıklı cilt görünümünde izlenir. Bu dönemde kabuklar koparılmamalı, cilde kese-ağda gibi uygulamalar yapılmamalıdır. 

Lazerle Genital Beyazlatma Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilebilir?

Tedavi sonrası ilk 4-7 gün hassasiyet artışı olabilir. Tedaviden yaklaşık 1 hafta sonra cinsel ilişkiye devam edilebilir. 

Lazerle Genital Beyazlatma Tedavisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Tedavi seans sayısı kişiye göre değişiklik göstermektedir. Tedavi en az 3 haftalık aralıklar ile tekrar edilebilir. 

Lazerle Genital Beyazlatma Kalıcı Kesin Çözüm müdür?

Lazerle uygulanan genital bölge koyuluk tedavisi sonuçları uzun süre gözle görülmeye devam edebilir. İyilik halinin devamı için bazı ev devam tedavileri ya da aralıklı olarak idame lazer tedavilerinin planlanması gerekebilir. Koyu renk değişikliklerine neden olan durum tedavi edilmez ya da günlük hayat alışkanlıkları değiştirilmez ise problemin tekrarlama ihtimali daha fazla olacaktır. 

Lazerle Genital Beyazlatma Kısırlık Yapar mı?

Cilde uygulanan fraksiyonel ablatif lazer ışınları cilt altı dokulara ulaşamaz. Yumurtalık (over), yumurta kanalı (follopi tüpleri) ya da rahimde(uterus) herhangi bir değişikliğe yol açamaz, kan hormon değerlerini değiştiremez, bu nedenle lazerle genital beyazlatma tedavisinin infertiliteye(kısırlık) yol açma riski yoktur. 

Lazerle Genital Beyazlatma Kansere Neden Olur mu?

Genital bölgedeki renk koyuluğunu azaltma amacı ile deriye uygulanan lazer tedavileri deri kanserine ya da farklı bir kanser türüne neden olmaz. 

Yalnızca, koyu renk değişikliği ile izlenen bir lezyon olası bir deri kanseri görünümünden ayırt edilmelidir. Çoğu zaman dermatolojik muayene bu ayrım için yeterli olabilmektedir ancak bazı durumlarda tanıyı netleştirmek için histopatololojik inceleme yapılması yani deri biyopsisi alınması gerekebilir.  

Lazerle Genital Beyazlatma Tedavisi Diğer Tedavilerle Birlikte Uygulanabilir mi?

Lazer tedavisi ile birlikte trombosit zengin plazma, hyaluronik asit içerikli mezoterapi gibi enjeksiyon tedavileri bir arada uygulanabilir. Bu uygulamalar tedavi etkinliğini arttırır. 

Antalya Lazerle Genital Beyazlatma Tedavi Fiyatları Nelerdir? 2023

Lazerle genital renk açma tedavisinin ücretleri işlem yapılacak bölgenin özellikleri, uygulanacak işlem, uygulama yapılan klinik ve uygulayıcı hekime göre değişiklik gösterir. 

Detaylı bilgi için kliniğimize ulaşabilir ya da muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

RANDEVU AL