fbpx

Cosmelan Tedavisi

Leke problemi dünya çapında gittikçe artan,  50 yaş üstü yetişkinlerin %90’ından fazlasını etkileyen, sıkça görülen deri hastalıklarından biridir. . Ten rengi, etnik yapısı ne olursa olsun, leke problemi sosyal hayatı etkileyen, yaşam kalitesini azaltabilen, kişinin kendi güzellik algısını etkileyerek psikolojik etkileri de olabilen önemli bir sorundur.

Leke, yani cildin hiperpigmentasyonu, cilt renginden sorumlu pigment olan melaninin anormal seviyede üretiminden kaynaklanır.  Melanositler tarafından kontrolsüz ve belirli bir bölgede aşırı melanin üretiminin bir sonucu olarak düzensiz cilt rengi ve koyu lekeler görülür.

Leke Tipleri Nelerdir?

Melazma

Hormonal değişiklikler veya doğum kontrol tedavileri nedeniyle oluşur

Bulunduğu yerler: yanaklar, üst dudak, alın ve çene.

Postinflamatuar hiperpigmentasyon (PIH)

Enflamatuar durumlardan sonra (akne, epilasyon, agresif tedaviler vb) görülür. Koyu tenlerde gelişme riski daha yüksektir

Bulunduğu yer: yüz ve vücut

Solar ve senil lentigo

Özellikle güneşe daha fazla maruz kalan bölgelerde yaşla (foto yaşlanma) ara sıra veya kümülatif güneşe aşırı maruz kalma nedeniyle ortaya çıkar

Bulunduğu yer: yüz, ellerin arkası, dekolte bölgesi

Efelidler (çiller)

Genellikle açık tenli ciltlerde görülür, genellikle güçlü bir genetik yatkınlık mevcuttur.

Bulunduğu yer: yüz ve vücut.

Cosmelan Tedavisi Nedir?

Cosmelan Tedavisi Hangi Lekelerin Tedavisinde Kullanılır?

Enzimatik peeling, lekeleri kısa sürede tamamına yakın  yok eden ve kısa ve uzun vadede, devam protokolleri ile lekenin yeniden ortaya çıkmasını önleyerek hiperpigmentasyonu kontrol altında tutabilen bir depigmentasyon (leke açma) yöntemidir. 

Enzimatik peeling yöntemi, hedef sonuca ulaşmak için gerekli olan 4 aşamadan oluşur. 1. aşamada klinikte doktorunuz tarafınca uygulanan yoğun depigmentasyon ve 2., 3. ve 4. aşamalarda evde kullanıma yönelik tedavi.

Tedavinin klinik etkinlik çalışmaları, her tür cilt ve leke tipinde, her etnik kökenlerde tedavinin başarısını göstermektedir

Cosmelan Tedavi Evreleri 

1- Yoğun Depigmentasyon (Yoğun Leke Açma)

Süre:  8 – 12 saat

Yer: Ofis – klinik

Temiz, kuru cilt üzerine bir gazlı bez kullanarak yağ giderici özel solüsyon uygulanır. Ardından cosmelan 1 maskesi sadece hiperpigmente bölgelere değil tüm yüze homojen bir şekilde uygulanır.

Ürün bir spatula veya eldiven ile uygulanır. Göz çevresinden kaçınılır. 

Maksimum etkinliği elde etmek için ürünün tamamının (10 g) uygulanması tavsiye edilir. Bazı durumlarda doktorunuz küçük bir kısmının ayrılarak 1 ay sonra leke olan bölgelere yeniden uygulanmasını önerebilir.  

Fototipe, cilt lekesinin ciddiyetine ve cilt tipine göre doktorunuzun önerdiği  süre boyunca bekletildikten sonra maske ılık su ile yıkayarak çıkarılır.  Sonrasında doktorunuz size kızarıklık ve kabuklanma döneminde kullanabileceğiniz kremler ve ilaçlar önerecektir. 

2- Devam Eden Depigmentasyon (Lekenin Açılmasının Devamı)

Süre: 1 ay

Yer: Ev

Maskeyi çıkardıktan 48-72 saat sonra tedaviye devam edilir. Kızarıklık ve kabuklanma durumuna göre bazı durumlarda  ikinci evre için 1 haftaya kadar beklemek gerekebilir.

Cosmelan 2 günde üç kez (sabah, öğle ve gece) uygulanır, ardından gündüz uygulamalarında melan recovery ve melan 130+ pigment kontrol uygulanmalıdır. Şiddetli kızarıklık ve kabuklanma durumunda Cosmelan 2 devam kremi günde iki kullanım ile sınırlandırılabilir.

3-Hiperpigmentasyon Kontrolü (Leke Oluşumunun Durdurulması)

Süre:  2 ay

Yer: Ev

Cosmelan 2 gece ve gündüz uygulanır, ardından melan recovery ve gündüz melan 130+ pigment kontrol uygulanır. Güneşe maruz kalma durumunda, öğlen saatlerinde güneş kremi tekrar uygulanmalıdır.

4-Tekrar Oluşumunu Önleyici Tedavi 

Süre:  3 ay

Yer: Ev

Cosmelan 2 gece uygulanır, ardından recovery sürülür. Gündüz, melan 130+ pigment kontrol uygulanır ve doğrudan güneşe maruz kalma durumunda tekrar uygulanmalıdır.

Muayene randevusu oluşturmak ve merak ettiklerinizi danışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

RANDEVU AL