fbpx

Zamanla cildimizde bazı değişiklikler görülmeye başlar. Bağ dokularımızda meydana gelen gevşeme ve su kaybı, kemik dokuların azalması ve yer çekiminin etkisi ile yanak, çene ve boyun bölgesinde sarkmalar ortaya çıkar ve kırışıklıklarımız belirginleşir. Dolgu uygulamaları yaşlanma ve zaman ile oluşan hacim kaybını yerine koymak, bir bölgeye hacim veya belirginlik sağlamak amacıyla kullanılır. Genç bir görünüm elde etmek için, yüz çizgilerinin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirerek yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak isteyenler için mükemmel bir tedavi seçeneğidir.

Dolgu Nedir?

Dolgu uygulamaları ilk yapılmaya başladığında kalıcı silikonlar, alerjik reaksiyon riski yüksek sığır kollajenleri gibi maddeler kullanılmaktaydır. Bugün ise dolgu uygulamalarında en sık kullandığımız madde hyalüronik asittir. Hyalüronik asit normalde de cilt yapımızda bulundan, haciminin 1000-10.000 katı kadar su tutabilen bir şeker molekülüdür.  

Dolgular Alerjik Reaksiyon Yapar mı?

Kendi bağ dokumuzda da var olan bir molekül olması nedeniyle hyaluronik asite karşı alerjik reaksiyon gelişimi beklenmez.Dolgu malzemeleri hazırlanırken özel bağlanma teknolojileri ile hyaluronik asit molekülleri bir araya getirilir. Hyaluronik asit dolgular laboratuar şartlarında, steril ortamlarda üretilir, hayvansal kaynaklı değildir.

Dolgu Ne İşe Yarar?

Ultrason jeli gibi bir kıvamda bulunan bu maddeyi dolgu uygulamalarında hacim, belirginlik veya kontür sağlamak istediğimiz bölgelere uygularız. Su tutucu özelliği yüzeyel uygulamalarda derinin daha nemli, ışıltılı görünmesini sağlar, derin uygulamalarda ise hacim ve yüz hatlarında belirginlik sağlar 

Dolgu Etki Süresi Ne Kadardır?

Dolgular moleküllerinin bir araya getirilme özellikleri ve uygulandığı bölgenin dinamik yapısına göre ortalama 8-18ay içerisinde kendiliğinden eriyerek kaybolur. 

Dolgu Nasıl Eritilir?

Dolgu sonuçlarından kozmetik olarak memnun kalınmadığında veya dolgunun dolaşım problemi yarattığı durumlarda “hyaluronidaz” enzimi uygulanarak hyaluronik asit moleküllerini bir arada tutan bağlar yıkılarak dolgu eritilir. 

Dolgu Uygulaması Ağrılı mıdır?

Dolgu uygulaması çok ağrılı bir işlem değildir. Bu nedenle işlem öncesi çoğu zaman anestezi gerekli değildir ancak bazı özel ve hassas bölgelerde işlem öncesi uyuşturucu etkili kremler uygulanarak 15-20 dk kadar beklenir. Dudak gibi çok hassas bölgelerin uygulamasından önce hastanın ağrı eşiği düşük ise diş hekimlerinin ağız içinden uyguladığı ağız içinden iğneli anesteziler  (dental anestezi) uygulanabilir.  Dental anestezi sonrası ağız hareketleri de etkilenebileceği için işlem sonrası 1-2 saat dudak hareketlerinin asimetrik görünmesi normaldir. Bu 1-2 saatlik süre içerisinde sıcak yiyecek- içecek tüketilmemesi önerilir. 

Dolgu Nasıl Uygulanır?

İşlem çok ince uçlu iğneler veya ucu keskin olmayan, künt “kanül” ismindeki yardımcı aparatlar ile uygulanır. 

Dolgu Etkileri Ne Zaman Görülür?

İşlem yapılır yapılmaz etkileri görülür. Bazı ciltlerde uygulama sonrası hafif bir şişlik, geçici morluklar olabilir, işlem sonrası dolgu bir miktar daha su tutar. Dudak dolgusu uygulaması artan hacim nedeniyle dudakta kabuklanma, çatlak, gerginlik hissi oluşabilir. Bu dönemde beyaz vaselin veya dudak balzamlarının kullanımı önerilir.  Genellikle birinci haftada bir kontrol muayenesi yapılır. 

Dolgu Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem kişinin genel durumun sağlıklı olduğu zamanlarda yapılmalıdır. İşlem öncesi kan sulandırıcı etkili ilaçlar ( aspirin, non-steroid antiinflamatuar gibi), koenzimQ, E vitamini gibi vitaminler ve yeşil çay içilmemelidir. 

Kan sulandırıcı maddelerin kullanımı uygulama sırasında ve sonrasında şişlik, morluk gibi problemlerin gelişme riskini arttırabilir. Bu durumların varlığını doktorunuzla paylaşmalısınız. 

İşlem yapılan bölgeler en az sekiz saat süreyle su ile temastan sakınılmalıdır. İlk 24 saat deniz veya havuza girilmemesi önerilir. İşlem sonrası 1 hafta sauna-hamam gibi ortamlarda bulunulmamalıdır. Doktorunuz önermediği sürece işlem yapılan bölgeye fazla masaj yapılmamalıdır. Bol su içilmelidir. 

Dolgu Uçuk Yapar mı?

Daha önce uçuk geçirme geçmişiniz varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Özellikle dudak dolgusu uygulaması sonrası, daha önce uçuk geçirmiş kişilerde yeni uçuk atağı gözlenebilir. Doktorunuz önleyici ve olası atağı daha hızlı atlatabileceğiniz tedavileri önerecektir.

Dolgu Sonrası Etkiler Ne Kadar Sürer? Dolgu Kalıcılığı Kaç Ay Sürer?

Dolgu uygulaması sonrası etkiler uygulanan dolgunun moleküler bağlanma yapısına ve uygulanan bölgenin özelliklerine göre ortalama 8-18 ay kadar devam edebilir. Kemik üzeri gibi hareketsiz bölgelere yapılan uygulamalar sonrası etkiler 18-24 ay kadar uzun sürebilirken dudak gibi çok hareketli ve sürtünme etkisi altına kalan bölgelerde bu süre 6-8 aya kadar azalabilir. Düzenli ve diğer işlemler ile kombine uygulamalar dolgunun kalıcılık süresini uzatabilir.

Dolgu Hangi Bölgelere Uygulanır?

Sıklıkla dolgu kullanım alanları; 

    • Dudak

    • Göz altı çukurları, olukları, göz üstü çukurları

    • Elmacık kemikleri

    • Şakak bölgesi

    • Burun kenarı (nasolabial) oluklar

    • Gülümseme çizgileri

    • Dudak kenarı (marionette) çizgileri

    • Çene, çene ucu ve çene hattı (jawline)

    • Akne skarları

    • Boyun

    • Alın, kaş arası

    • El sırtı bölgeleridir. 

Derin ve ince kırışıklıkların olduğu yüz ve boyunda hemen her yerde kullanılabilir.

Muayene randevusu oluşturmak ve merak ettiklerinizi danışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu uygulamasında dudağın ruj sürülen kısmına hacim ve belirginlik sağlanır. Uygun uygulama teknikleri ile dudak üzerindeki bıyık bölgesinde şişme, ördek dudak görünümü veya topaklanma gibi istenmeyen görünümlerle karşılaşılmaz.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

İşlem lokal anestezi sonrasında konforlu bir şekilde uygulanır.

Kanül ile yapılan uygulamalarda doğal sonuçlar alınır, morluk, ödem, ağrı gibi kısa süreli yan etkilerin görülme ihtimali en aza iner. 

Etkileri hemen gözle görülür ve 8-12 ay kadar devam eder.

Dudak Dolgusu Kaç ml’dir?

Dolgu uygulamalarında istenilen etkilerin görülmesi için gerekli olan dolgu miktarı kişisel özelliklere göre değişiklik gösterir. İhtiyaç duyulacak dolgu miktarı muayene sonrası belirlenir. Genellikle aynı seansta  1ml den fazla dudak dolgusu uygulamasi yapılması bir süre sonra dudak dolgusunun yer değiştirmesine, dudak ustu bıyık bölgesine taşmasına neden olabilir. Bu nedenle genellikle 1ml den fazla dolgu uygulama gerekliliği durumunda iki uygulama arası ortalama 3 ay beklenmesi önerilir.

Orta Yüz Dolgusu

Özellikle 20’li yaşların sonu – 30’lu yaşların başından itibaren yanaklar eski dolgun görünümünü kaybetmeye başlar. Yağ doku hacminde azalma ve onları yerlerinde tutan bağ dokuların gevşemesiyle yer değiştirme ve sarkmalar görülür. Orta yüz bölgesi düzleşir, alt göz kapağı ile yanağın ilişkisi bozulur, göz altları yorgun görünür, burun dudak arasında kalan nazolabial bölge üzerinde katlanmalar artar, dudak köşesi aşağı doğru döner, üzgün ifadeye yol açar, alt yüzde devam eden sarkmalar çene hattını geçerek çene-boyun hattının keskin geçişini bozar. 

Tüm bu yaşananlar aslında gözlerimizin önünde olur ancak yavaş gelişen olaylar nedeniyle genellikle ilk olarak fotoğraflarda fark edilir. 

Gençlikte sahip olunan, tepesi yukarda bir üçgeni andıran yüz hatları yavaş yavaş dikdörtgenleşir.

Orta yüz dolgusunda amaç zamanla kaybettiklerimizi hyaluronik asit dolgular ile yerine koyarak üzgün ve yorgun ifadeyi azaltmak, zamanla aşağı sarkmaya başlayan dokuları vektörel kuvvetler ile destekleyerek yukarı doğru taşımaktır. Orta yüz dolgusu çoğu zaman göz altı dolgusu, nazolabial dolgu ya da çene hattı dolgusu uygulamaları öncesi uygun ve sağlam bir destek sağlamak amacıyla tercih edilir. Bu bölgelerde uygulanması gerekecek dolgu miktarlarını azaltır, yüzün dikdörtgen görünümünü azaltarak yeniden oval ve kıvrımlı, belirgin ve güçlü yüz hatlarına sahip olunmasını sağlar.

Etkileri hemen gözle görülür ve ortalama 12-18 ay devam eder.  Dolgular erirken kollajen üretimini de uyardıkları için çoğu zaman dolguların erime süresi tamamlandıktan sonra dahi dolgu öncesine göre daha iyi sonuçlar gözlenir.

Orta Yüz Dolgusu Kaç ml’dir?

Dolgu uygulamalarında istenilen etkilerin görülmesi için gerekli olan dolgu miktarı kişisel özelliklere göre değişiklik gösterir. İhtiyaç duyulacak dolgu miktarı muayene sonrası belirlenir.

Göz Altı Dolgusu

Göz altı bölgesi genetik olarak veya yaşa bağlı çukurlaştığı zaman bu çukur karanlık bir gölge gibi görünür. Bu bölgedeki derinin de çok ince olması ve alttaki kas dokunun koyu renkli olması nedeniyle de deri alttaki dokunun rengini yansıtır ve göz çevresi koyu, karanlık görünür. Bu görünüm de karşıya yorgun bir ifade verir.

Göz altı dolgu uygulamasında göz altındaki çukur alan hyalüronik asit dolgular yardımı ile desteklenir, karanlık, gölgeli alanlar aydınlanır.

İşlem öncesi göz çevresi dokuların iyi değerlendirilmesi gerekir, uygulama herkes için uygun olmayabilir. Bazen orta yüz dolguları ile desteklenerek uygulanması, bazen de göz çevresi için uygun mezoterapi, peeling, altın iğne veya lazer gibi yöntemler ile kombine etmek gerekebilir.

İşlem öncesi anestezi etkili kremler uygulanır. “Kanül” adındaki, ucu sivri olmayan, elastik yardımcı aparatlar yardımı ile uygulandığında göz çevresindeki damar-sinir yapılarına zarar verme ihtimalinden kaçınılmış olur. Bu sayede ödem-morluk-ağrı gibi geçici yan etkilerin görülmesi çok nadirdir. 

Etkileri hemen gözle görülür. İşlem süresi ortalama 15-20 dakikadır. Sonrasında sosyal hayata devam edilebilir. Etkinliği ortalama 12 ay devam eder. 

Göz altı Dolgusu Kaç ml’dir?

Dolgu uygulamalarında istenilen etkilerin görülmesi için gerekli olan dolgu miktarı kişisel özelliklere göre değişiklik gösterir. İhtiyaç duyulacak dolgu miktarı muayene sonrası belirlenir. Ancak göz altı dolgusunda genellikle aynı seansta 1ml den fazla hacim kullanılmamaya çalışılır. Gerekli durumlarda 1-3 ay ara sonrası ilave dolgu uygulamaları yapılabilir.

Çene Dolgusu

Çene Hattı Dolgusu

Jawline Dolgu

Çene ucu ve çene hattının geride olması bazen ortodontik problemlerin yanı sıra kozmetik problemlere de yol açabilir. Yapısal olarak çok geride olan bir çene ucu, belirsiz biz çene hattı, boyun altı – gıdı bölgesinin olduğundan daha hacimli görünmesine, boyun- yüz geçişinin belirsizleşmesine yol açabilir. 

Bu çene hattındaki değişklikler yapısal veya zamanla kazanılmış da olabilir.

Keskin çene hatları kadınlarda da erkeklerde de güçlü, çekici, sağlıklı ve dinç bir görünüm sağlamaktadır. Son yıllarda dolgu uygulamalarında popüleritesi en artan dolgu uygulamalarından biri olmuştur.

Çene ucu ve çene hattı bölgesi de hyaluronik asit dolgular ile şekillendirilebilir. Bu bölgede taklit edilen dokunun kemik dolgu olması nedeniyle tercih edilen dolgu malzemeleri genellikle daha sert yapıdadır.

Jawline Dolgusu Kaç ml’dir?

Dolgu uygulamalarında istenilen etkilerin görülmesi için gerekli olan dolgu miktarı kişisel özelliklere göre değişiklik gösterir. İhtiyaç duyulacak dolgu miktarı muayene sonrası belirlenir.

Jawline Dolgusu Etkileri Ne Zaman Görülür?

Etkileri hemen gözle görülür. İşlem süresi ortalama 20-30 dakikadır. Sonrasında sosyal hayata devam edilebilir. Etkileri ortalama 18 ay devam eder. 

Antalya Dolgu Fiyatları

Dolgu uygulamaları öncesi muayene sırasında tercih edilmesi uygun olan dolgu tipi ve miktarı belirlenir. Dolgu uygulama fiyatları bu özelliklere bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.

Muayene randevusu oluşturmak ve merak ettiklerinizi danışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

RANDEVU AL