fbpx

Melanositler deriye renk veren pigment maddesini üreten hücrelerdir.  Benler ise bu hücrelerin kümeler oluşturduğu yapılardır. Bu hücrelerin genetik yapısında ortaya çıkabilecek hasarlanmalar “melanom” adı verdiğimiz deri kanserlerine neden olabilir. 

Sağlıklı bir ben ortalama 3-4 mm çapında, düzgün sınırlı, oval-yuvarlak, bazen hafif kabarık, genellikle kahverengi, bazen pembemsi veya ten renginde görülür. Bazı benler doğuştan olabilir, hayatın ilk yıllarında ortaya çıkabilir, bu benler doğumsal ben (konjenital nevüs) olarak adlandırılır.  40’lı yaşlara kadar yeni kahverengi benler ortaya çıkabilir, 40’lı yaşlardan sonra ise dermal nevüs adını verdiğimiz genellikle ten rengi, ciltten kabarık olarak gözlenen benlerin sayısı artmaya başlar. Gebelik döneminde hormonların etkisi ile benlerin şekil ve renklerinde değişiklikler izlenebilir. Normal bir yetişkinde ortalama 10-20 ben bulunabilirken bazı genetik özelliklerin görüldüğü kişlerde 100’ün üzerinde ben bulunabilir. Bu gibi kişilerde yeni başlayan bir melanom küçük bir ben gibi görülebileceği için vücutta çok sayıda benleri olan kişiler mutlaka kendilerini aralıklı olarak muayene etmelidirler. Yeni ortaya çıkan benler bu kişilerde mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Hangi benler tehlikeli olabilir?

Sınırları asimetrik, birkaç rengin bir arada bulunduğu, sınır düzensizlikleri ve uzantıları olan, çap artışı olan – yani genişleyen, kabarma eğilimi gibi değişim gösteren benler deri kanseri yani melanom açısından risk taşır.

Kimler deri kanseri açısından risk taşır?

Ailesinde deri kanseri olanlar

Küçük yaşlarda güneş yanığı geçirenler

Çok sayıda benleri olanlar

Büyük boyutlarda (>20cm) doğumsal beni olanlar

Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar (immünsüpresif ilaç kullanımı veya aids hastalığı)

Açık tenliler

Çilli ve kızıl tenliler

Renkli gözlü kişiler

Solaryum öyküsü olanlar

Bazı cilt hastalıkları nedeniyle Ultraviyole tedavisi alanlar deri kanseri gelişimi açısından artmış risk taşırlar

Benler nasıl takip edilir?

Benler düzenli aralıklar ile kişinin kendisi tarafından veya bir yakınının yardımı ile kontrol edilmelidir.

Çok sayıda benleri olan kişilerin herhangi bir deri kanseri öyküsü yoksa en az senede bir dermatolojik muayeneleri önerilir.

Benlerin düzenli muayene edilmesi deri kanserinin erken fark edilerek kolay tedavi edilebilir evredeyken yakalanmasını sağlayarak hem tedaviyi kolaylaştırır hem de bazen hayat kurtarır.

Çok sayıda beni olan kişilerde yeni benlerin çıkışı ve mevcut benlerin değişiminin fotoğraflanarak kaydedilmesi etkili bir yöntemdir.

Benlerin incelemesinde dermoskop denilen özel polarize ışık sayesinde derinin derin tabakalarının da değerlendirilmesini sağlayan, 4-10-50 kat büyütücü optikli cihazlar kullanılır. Benlerin birinde ya da birkaçında yukarıda tariflenen belirtiler/değişiklikler fark edildiğinde vakit kaybetmeden bir dermatoloji doktoruna başvurulmalıdır.

Ben alınması tehlikeli midir?

Benlerin cerrahi olarak alınmasında uygun koşullarda alınması şartıyla bir sakınca yoktur. Benlerin cerrahi olarak alınması dermatoloji ofisinde lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilen dermatcerrahi uygulamalarından biridir. 

Lazerle ben silinmesi tehlikeli midir?

Benler melanosit adını verdiğimiz derinin derin tabakalarına kadar ulaşabilen hücre kümeleridir. Benlerin lazer ile silmesi yüzeydeki ben görünümünü değiştirerek benlerin takip edilmesini zorlaştırır. Lazer ile silinmeye çalışan benler dermoskopik incelemede farklı bulgular verebilir ve bir deri kanseri olan melanomdan ayırmak ya da yeni bir melanom gelişimini erkenden fark etmek zolaşabilir. Bu nedenle benlerin lazerle silinmesi önerilmemektedir.

Muayene randevusu oluşturmak ve merak ettiklerinizi danışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İLETİŞİME GEÇ

RANDEVU AL