fbpx

Terlemeyi gerektirecek kadar sıcaklık uyarısı olmadan, genellikle de belirli bir bölgede artmış olarak görülen terleme, hiperhidrozis olarak adlandırılır.
Aşırı terleme (hiperhidrozis) sebepleri nelerdir?
Aşırı terleme genetik faktörlere bağlı olarak görülebilir. Bu tip aşırı terlemede altta yatan bir hastalık bulunmaz, birincil tip olarak adlandırılır. Birincil tip aşırı terleme toplumun yaklaşık %5 inde görülür. Heyecan, stres gibi durumlarda şiddeti daha da artarak sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Örneğin aşırı terleme problemi olan bir öğrencinin sınav kağıdı ıslanır, yırtılır, bir sağlık personeli eldiven giymekte zorlanır, bir iş insanı tokalaşmaktan kaçınır veya kişinin kıyafet tercihlerini değiştirir, koltuk altı bölgesinde aşırı terlemesi olan biri yaz kış farketmeksizin düz renkli kıyafetler tercih etmeye çekinebilir. Bu tip aşırı terleme genellikle uykuda ortadan kalkar, stresin olmadığı sakin durumlarda şikayetlerin şiddeti azalır.
Bazen de aşırı terleme altta yatan bir hastalığa ya da bazı alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu tip aşırı terleme ikincil tip olarak adlandırılır. İkincil tip terlemeyi tetikleyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:
Yoğun acı veya baharatlı gıda tüketimi,
Alkol kullanımı,
Yüksek ateş,
Diyabet (Şeker hastalığı) ,
Stres
Düşük kan şekeri (hipoglisemi),
Egzersiz,
Hipertiroidi (Tiroid bezinin fazla çalışması),
Yoğun kafein tüketimi,
Kalp hastalıkları,
Kanser,
Menopoz,
Şişmanlık gibi nedenler ile ortaya çıkabilir.

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle hemen iletişime geçin.
İletişime Geç

Aşırı terleme (hiperhidrozis) nasıl tedavi edilir?

Terleme azaltıcı krem formunda ilaçlar, iyontoforez yöntemi, toksin uygulamaları ve bazen cerrahi yöntemler aşırı terleme tedavide kullanılır. Terleme önleyici kremlerin içerisinde bulunan aluminyum klorürün ve bu kremlerde bulunan koruyucu ürünlerin halen meme kanseri ile ilişkisi tam olarak kanıtlanamamıştır. Direkt bir ilişki gösterilmemiş olsa da güvenilirliğine dair halen şüpheler mevcuttur. Bu nedenle kullanımı konusunda dikkatli olunmalı ve sınırlandırılmalıdır.

Terleme tedavisi nasıl yapılır ?

şırı terleme tedavisinde toksin tedavisi kullanımı son yıllarda sıkça tercih edilen etkili bir yöntemdir. Tedavi uygulamasında ilaç çok ince uçlu iğneler yardımıyla cilt altına enjekte edilir.

Terleme tedavisi ağrılı mıdır?
Uygulama esnasında acının hissedilmemesi için anestezik krem sürülür. İşlem yaklaşık 15-20dk sürer ve etkisi ortalama 4 ay kadar devam eder.

Terleme tedavisi fiyatları nelerdir?
Terleme tedavisi planı doktorunuz ile yapılacak muayene sonrasına yapılır. Uygulanacak tedavinin tipi ve miktarına göre fiyat muayene sonrasında belirlenir.
Muayene randevusu oluşturmak ve merak ettiklerinizi danışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

RANDEVU AL